Одесса,
ул. Преображенская, 32
Полезные статьи

Регистрация предпринимателем с середины месяца и переход на единый налог. Как отчитываться и платить налоги?

  Реєстрація суб’єктом підприємницької діяльності починає новий етап в житті кожного громадянина. Більшість людей набуває цього статусу майже нічого не знаючи про систему оподаткування та порядок подання звітності до державних органів. Проте, незнання закону не звільняє громадянина від відповідальності за його порушення.

  Загальна система оподаткування та єдиний податок передбачають різні звіти та різні платежі до бюджету. Подання звітності та сплата податків при переході з однієї системи на іншу має свої особливості, які я постараюся описати нижче.

  У цій статті розглянемо наступну ситуацію: підприємець зареєструвався в середині місяця. Свідоцтво платника єдиного податку отримано з першого числа наступного місяця. З періодом перебування у статусі платника єдиного податку все досить зрозуміло. 

А що робити з періодом з моменту реєстрації підприємцем всередині місяця до дати реєстрації платником єдиного податку? Чи треба в цьому випадку подавати квартальну декларацію про майновий стан та доходи? Чи треба буде потім подавати річну декларацію? Як звітувати до Пенсійного фонду? Чи потрібно сплачувати податок на доходи фізичних осіб та єдиний соціальний внесок? Відповіді на ці питання читаємо далі.
  Коли фізична особа вважається зареєстрованою суб’єктом підприємницької діяльності?

  Згідно пункту 2 статті 43 ЗУ «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб – підприємців» від 15.05.2003 №755-IV фізична особа вважається зареєстрованою суб’єктом підприємницької діяльності з дати внесення до Єдиного державного реєстру запису про проведення державної реєстрації.

  Про дату внесення цього самого запису фізична особа дізнається з виписки з єдиного державного реєстру, яка, відповідно до пункту 4 статті 43 Закону №№755-IV, видається або надсилається громадянину не пізніше наступного робочого дня з дати державної реєстрації.

  Як бачимо, дата внесення запису до Єдиного державного реєстру та дата отримання виписки з ЄДР не завжди буде співпадати. Незважаючи на те, що фізична особа набуває право займатися підприємницькою діяльністю з дати внесення запису, фактично, можна сказати, що таке право підприємець отримує лише після отримання завітної виписки.

   

   Коли фізична особа підприємець набуває статусу платника єдиного податку?

  Згідно пункту 298.1.2 Податкового кодексу, дата набуття підприємцем статусу платника єдиного податку дещо відрізняється для різних груп:

  Якщо підприємець обирає першу або другу групу та до закінчення місяця, в якому відбулася його державна реєстрація, подає заяву на обрання спрощеної системи оподаткування, він вважатиметься єдинником з першого числа місяця, наступного за місяцем, в якому виписано свідоцтво платника єдиного податку. Наприклад, якщо ФОП зареєстрований 15 серпня та подав заяву на застосування спрощеної системи оподаткування 16 серпня, він вважатиметься платником єдиного податку з 01 вересня.

  Якщо підприємець обирає третю або п’яту групу та подав заяву на єдиний податок протягом 10 календарних днів з дня державної реєстрації, він вважається єдинником з дати цієї самої державної реєстрації.

  При цьому, новоствореним підприємцям, відповідно до пункту 299.6 ПКУ, податкова служба повинна видати свідоцтво платника єдиного податку у день отримання реєстраційної заяви.

   

   Що буде, якщо не встигнути подати заяву у строки, визначені пунктом 298.1.2 ПКУ?

  Якщо новостворений підприємець пропускає строки на подання заяви, встановлені пунктом 298.1.2 ПКУ, очевидно, що він автоматично опиняється на загальній системі оподаткування. Перейти на єдиний податок такий підприємець зможе лише подавши заяву не пізніше 15 календарних днів до початку наступного календарного кварталу відповідно до пункту 298.1.4.

  На якій системі оподаткування перебуває підприємець з моменту державної реєстрації до моменту набуття статусу платника єдиного податку?

  Як бачимо з того, що написано вище, новостворений підприємець перебуває на загальній системі оподаткування не тільки в тому разі, коли він не встиг вчасно подати заяву на обрання спрощеної системи. ФОПи першої і другої групи вважаються загальносистемниками з моменту державної реєстрації до першого числа місяця, з якого починає діяти свідоцтво платника єдиного податку. Загальна система оподаткування передбачає свою систему звітування до державних органів, зокрема до податкової служби та Пенсійного фонду. Про те, яким чином звітувати, читаємо нижче.

   

   Подання декларації про майновий стан та доходи до податкової служби та сплата ПДФО

  Оскільки підприємець певний проміжок часу, хоч і дуже маленький, перебуває на загальній системі, він повинен відзвітуватись за цей період в якості загальносистемника. Згідно пункту 177.5.2 Податкового кодексу такий ФОП повинен подати декларацію про майновий стан та доходи за результатами першого кварталу роботи.

  Наприклад. ФОП зареєстрований суб’єктом підприємницької діяльності 15 липня, а платником єдиного податку став з 01 серпня. За результатами третього кварталу (липень, серпень та вересень) він повинен подати до податкової служби дві декларації: декларацію платника єдиного податку за період з 01 серпня по 30 вересня та декларацію про майновий стан та доходи за період з 15 по 31 липня.

  Чи треба вказувати у декларації про майновий стан та доходи авансові платежі? Очевидно, що ні, адже підприємець у подальшому буде працювати на спрощеній системі оподаткування, яка не передбачає сплати авансових платежів з податку на доходи фізичних осіб. Також, для цього немає жодних законодавчих підстав.

  Продовжуємо наш приклад. Закінчується календарний рік. Підприємець подає до податкової служби декларацію платника єдиного податку за чотири квартали. Але у календарному році, маленький проміжок часу він все ж таки перебував на загальній системі оподаткування. Чи повинен він за цей період подавати річну декларацію про майновий стан та доходи? Так, повинен. Відповідь на схоже питання міститься у Єдиній базі податкових знань на офіційному сайті ДПСУ. Повний її текст ви можете почитати тут.

   

   Подання звіту до Пенсійного фонду та сплата єдиного соціального внеску

  Згідно пункту 3.2 Постанови ПФ «Про порядок формування та подання страхувальниками звіту щодо сум нарахованого єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування» від 08.10.2010 №22-2, фізичні особи підприємці як на загальній системі оподаткування так і на єдиному податку подають звіт один раз на рік до 01 квітня року, наступного за звітним. Форма звіту наведена у додатку 5 до Постанови.

  При цьому форма звіту для єдинників та загальносистемників майже однакова з однією лише відмінністю. Платники єдиного податку заповнюють таблицю 2, а підприємці на загальній системі оподаткування – таблицю 1.

  Відповідно, якщо підприємець протягом року перебував на обох системах оподаткування, йому треба заповнювати обидві таблиці за відповідний період перебування на єдиному податку та на загальній системі.

  Якщо підприємець, перебуваючи на загальній системі, не отримав чистий дохід, то сплачувати єдиний соціальний внесок за період перебування на загальній системі не треба. Якщо чистий дохід все ж таки був отриманий, то читаємо статтю про розрахунок ЄСВ до сплати.